Mezinárodní den standardů, který se slaví každoročně 14. října, zdůrazňuje význam standardizace v různých oblastech, veterinární výzkum nevyjímaje. V této oblasti mají standardy důležitou roli při zajišťování kvality a konzistence výzkumných postupů, laboratorních testů nebo diagnostických metod. Díky standardizaci lze snadněji porovnávat výsledky studií z různých pracovišť a zajišťovat, že používané metody jsou spolehlivé a opakovatelné. Ve veterinárním výzkumu se standardy využívají například pro testování bezpečnosti a účinnosti veterinárních léčiv, vakcín nebo diagnostických nástrojů, což je klíčové pro ochranu zdraví zvířat i lidí. Navíc pomáhají při vývoji nových technologií a léčebných postupů tím, že poskytují jednotný rámec, který usnadňuje mezinárodní spolupráci a urychluje přenos vědeckých poznatků do praxe.
Výzkumný ústav veterinárního lékařství, v.v.i. zaštiťuje chod celkem pěti laboratoří, jejichž provoz je akreditován Českým institutem pro akreditaci. Díky nim jsme schopni poskytovat organizacím státní správy i chovatelům ověřené výsledky, které přispívají ke zdraví zvířat i lidí. Jiným způsobem standardizace je režim Správné laboratorní praxe. Ověřování účinnosti a bezpečnosti testovaných imunologických preparátů a farmakodynamické a farmakokinetické studie využívají významnou výhodu infrastruktury ústavu – propojení akreditovaného zařízení k realizaci in vivo experimentů a laboratorního zázemí. Všechny úkony jsou během studie podrobně zaznamenávány, aby po skončení studií mohlo docházet ke zpětné kontrole. Celý provoz testovacího zařízení správné laboratorní praxe na VÚVeL je pod kontrolou Státního ústavu pro kontrolu léčiv.
Další formou standardizace, kterou ústav zamýšlí implementovat, je systém Správné výrobní praxe. Tato aktivita je plně v souladu se snahou ústavu jako rezortní veřejné výzkumné instituce o urychlení transferu technologií a jejich přenosu z laboratorních podmínek do podmínek výrobních.