Česká akademie zemědělských věd jako státní příspěvková organizace Ministerstva zemědělství pro něj zajišťuje vědeckou poradní funkci a dbá na zvyšování vědecké úrovně výzkumné činnosti a úrovně vzdělávání v rezortu zemědělství.c
Česká akademie zemědělských věd navazuje na činnost Československé akademie zemědělské. Ta byla zřízena 29. listopadu 1924 výnosem Ministerstvo zemědělství s cílem koordinace vědecké činnosti v agrárním sektoru, zavádění poznatků do praxe a výchovy nových odborníků. Jako sídlo Akademie bylo vybudován Dům zemědělské osvěty v Praze na Vinohradech. Dnes v budově kromě Akademie sídlí také např. Státní veterinární správa nebo oborová Knihovna Antonína Švehly.
Poradní funkce Akademie spočívá hlavně ve směřování zejména aplikovaného agrárního výzkumu. To současné je definováno v materiálu Koncepce výzkumu, vývoje a inovací Ministerstva zemědělství na léta 2023-2032. Celý materiál najdete zde https://www.vri.cz/wp-content/uploads/2023/11/Koncepce-vyzkumu-vyvoje-a-inovaci-Ministerstva-zemedelstvi-na-leta-2023%E2%80%932032.pdf. Na tento koncepční materiál se odkazují např. jednotlivé výzvy Národní agentury pro zemědělský výzkum nebo každoročně vyhlašované soutěže Cena ministra zemědělství pro mladé vědkyně a vědce a Cena ministra zemědělství za nejlepší aplikovaný výsledek. Tyto ceny pro ministerstvo organizuje právě Akademie.
ČAZV je, kromě poradní funkce, také vydavatel 11 mezinárodních vědeckých časopisů, z nichž 10 je zahrnuto v databázi Web of Science a má přidělený tzv. impakt faktor. Více o ČAZV je na jejich webových stránkách www.cazv.cz.
Oslava 100 let existence je určitě důvodem ke krátkému připomenutí historie organizace, která se významným způsobem podílela na formování zemědělství a podílí se na definování dalších směrů výzkumu a vývoje v agrárním sektoru. Při této příležitosti vznikla kniha „100 let České akademie zemědělských věd 1924-2024“, která kromě popisu historie Akademie přináší také stručné popisy 12 odborů a medailonky 5 veřejných vysokých škol, které svým zaměřením připravují absolventy pro zemědělskou praxi a výzkum, ale také 20 výzkumných organizací, které patří do rezortu Ministerstva zemědělství.
Jedním ze zmiňovaných odborů je Odbor veterinárního lékařství. Přestože odbor byl ustanoven jako samostatný až v roce 1957, byl velmi aktivní zejména v boji s infekčními chorobami. Tato agenda se do značné míry překrývala se zaměřením Výzkumného ústavu veterinárního lékařství, který byl založen v roce 1955. Proto také předsedové odboru byli většinou ředitelé výzkumného ústavu: prof. Holub, dr. Jurák, prof. Hruška, prof. Věžník, prof. Toman. Toho vystřídal prof. Suchý, v té době rektor Veterinární a farmaceutické univerzity Brno, toho doc. Suchý z Farmaceutické fakulty VETUNI a následně MUNI. V současné době je to stávající ředitel VÚVeL dr. Faldyna. Profesoři Holub a Hruška byli v létech 1970-1974 a 1993-1995 dokonce předsedové celé Akademie.
Česká akademie zemědělských věd své narozeniny oslavila slavnostním plenárním zasedáním svých členů, které proběhlo 22. října 2024 v prostorách Národního zemědělského muzea v Praze. Zasedání začalo vystoupením předsedy předsednictva dr. Nedělníka, který připomněl historii Akademii. Zazněly také vystoupení významných hostů, včetně ministra zemědělství Mgr. Výborného. Součástí oslav bylo také předání ocenění za přínos k rozvoji vědy a výzkumu v agrárním sektoru. Za odbor veterinárního lékařství byli oceněni:
Prof. MVDr. Eva Baranyiová, CSc. se zabývala výzkumem fyziologie raného vývoje mláďat, především selat a kuřat, mechanismů regulace příjmu potravy a neurotransmitery, od 90. let pak problematikou veterinární etologie na Vysoké škole veterinární v Brně, kde zavedla a přednášela tři nové disciplíny. Byla předsedkyní České a Slovenské Etologické Společnosti. Od roku 1971 byla výkonnou redaktorkou a poté do roku 2010 šéfredaktorkou univerzitního periodika Acta Veterinaria Brno. Mezi roky 2015 a 2019 byla šéfredaktorkou časopisu Veterinární medicína. V letech 2006 až 2015 byla členkou výboru a tři roky také viceprezidentkou European Association of Science Editors. Získala bronzovou medaili.
MVDr. Martin Faldyna, Ph.D. se jako vědecký pracovník Výzkumného ústavu veterinárního lékařství, v.v.i. zabývá problematikou veterinární antiinfekční i klinické imunologie. Byl dlouholetým vedoucím oddělení imunologie, od roku 2020 zastává pozici ředitele výzkumného ústavu. Mezi roky 2003 a 2023 se jako odborný asistent podílel na výuce veterinární imunologie a klinické imunologie na Veterinární univerzitě Brno. Je dlouholetým členem ČAZV, členem redakční rady časopisu Veterinární medicína a od roku 2021 také předsedou Odboru veterinárního lékařství ČAZV. Získal stříbrnou medaili.
Prof. MVDr. Miroslav Toman, CSc. se jako vědecký pracovník Výzkumného ústavu veterinárního lékařství, v.v.i. dlouhodobě zabývá aspekty antiinfekční imunity a imunoprofylaxe u hospodářských zvířat. Zasloužil se také o rozvoj laboratorní klinické imunologie zejména psa a kočky. Mezi léty 2001 a 2012 zastával funkci ředitele výzkumného ústavu. Profesor Toman se jako garant disciplín veterinární imunologie dlouhodobě podílí na výuce a rozvoji oboru na Veterinární univerzitě Brno. Mimo jiné vydal původní česky psanou Veterinární imunologii, která byla velmi dobře přijata odborníky i studenty. Je dlouholetým členem ČAZV, v letech 2005 až 2013 byl předsedou Odboru veterinárního lékařství ČAZV a v současné době je šéfredaktorem časopisu Veterinární medicína. Získal zlatou medaili.