První listopadovou sobotu se konal v hotelu Luna v Koutech u Ledče nad Sázavou odborný seminář VÚVeL ACADEMY s názvem „Nový způsob určování parentity a další poznatky z oblasti zdraví ovcí a koz.“ Setkání naplnilo celé dopoledne, přilákalo chovatele a další odborníky na chov a zdraví malých přežvýkavců z celé České republiky a bylo zajišťováno Výzkumným ústavem veterinárního lékařství ve spolupráci se SCHOK, z.o. za finanční podpory projektu z Programu rozvoje venkova.
Účastníci měli příležitost seznámit se s několika důležitými tématy. Zásadně nové informace pro chovatele přinesla zejména Ing. Michaela Přibáňová, Ph.D., která zastupovala Českomoravskou společnost chovatelů (ČMSCH). Hovořila nedříve o legislativní a technické stránce evidence, o povinnostech chovatele označit a evidovat zvířata a představila aktuálně nově tvořené databáze pro ukládání elektronických dat o zvířatech vznikajících ve vztahu k přechodu na jiný způsob určování původu. Následně připomněla historii metod určování původu a informovala o současné změně z vyšetřování pomocí tzv. mikrosatelitů, které bylo zajišťováno SVÚ Jihlava, na způsob vyšetřování pomocí SNP čipů, které bude kompletně včetně evidence a ukládání dat zajišťovat ČMSCH, a.s. Vlastní metoda SNP čipů je perspektivní pro svoji přesnost, možnosti rutinního zpracování, možnost automatizace procesů, nižší cenu a především pro velký potenciál využití získaných dat, nejen pro určování původu ale hlavně pro využití k počítání genetických plemenných hodnot. Prof. MVDr. Leoš Pavlata, Ph.D., z Mendelovy univerzity, poté představil aktuální situaci na poli mikrominerální výživy ovcí a koz, zdůraznil jejich rozdílnou potřebu v různých fázích reprodukčního cyklu zvířat a upozornil na možná předávkování a případně interakce mezi nimi. Zajímavý byl i příspěvek Ing. Terezy Ranné z Výzkumného ústavu živočišné výroby, která informovala o možnostech asistované reprodukce v chovech malých přežvýkavců. I když jde o finančně náročné metody, často převyšující hodnotu chovaného zvířete, přesto se jedná o slibnou cestu pro chovatele malých přežvýkavců, jak si zachránit cenný genetický materiál a jak případně zlepšit genetický potenciál chovů.
MVDr. Jiřina Marková, Ph.D., z VÚVeL, uzavřela program shrnutím výsledků projektu QK1910082 ve vztahu ke studiu paratuberkulózy. Z jejich výsledků je zřejmé, že tato chronická nemoc, u níž dochází ke klinickým projevům až roky po infekci, není zásadním problémem v chovech ČR, nicméně je namístě dodržování zásad biosekurity, zejména při nákupu nového zástavu do stáda. Uvedla také příklad infekce stáda koz prostřednictvím zkrmování čerstvého kravského mleziva a mléka z chovu s pozitivní nálezem paratuberkulózy.
Akce, organizovaná VÚVeL v rámci Programu rozvoje venkova (registrační číslo projektu 23/016/0121a/564/000059), byla skvělou příležitostí pro odborníky i chovatele k výměně znalostí a zkušeností v oblasti zdraví a reprodukce ovcí a koz.