Depositphotos 381171608 XL

Světový den vody

Přestože se zeměkouli říká „modrá planeta“, velká část populace lidí nemá přístup k pitné vodě. Tato „vodní nouze“ vedla Organizaci spojených národů v roce 1993 k vyhlášení Světového dne vody, který každoročně připadá na 22. března.

Vodní hospodářství v Česku zaštiťuje Ministerstvo zemědělství. Území státu je pro tyto účely rozděleno na 5 státních podniků – Povodí Vltavy, Povodí Moravy, Povodí Labe, Povodí Ohře, Povodí Odry. Jejich role spočívá zejména v zajištění zásobování obyvatelstva pitnou vodou. Mezi jejich další úkoly ale patří také omezení dopadů extrémních meteorologických jevů – ať už se jedná o sucho nebo, jak bylo vidět při povodních v roce 2024, o extrémní srážky. Zadržování vody v krajině je spojeno také s péčí o lesy a půdu, kde jejich schopnost zpomalit odtok vody je významně ovlivněn agrotechnickými zásahy.

K péči o vodu patří také její čistota. Povrchové vody znečišťuje řada známých potutantů. Ať už se jedná o látky, které jsou do prostředí uvolňované z průmyslu nebo zemědělství, nebo o látky, které se uvolňují ze skládek komunálního odpadu. Omezování jejich uvolňování je v prvém případě závislé na technologiích čištění odpadních vod, v případě druhém na každém z nás – na naši zodpovědnosti k separování odpadů.

V posledních letech jsou mezi látkami znečišťujícími vodní prostředí stále více diskutovány plasty (polypropylen, polyvinylchlorid, polystyren), které jsou vystaveny mnoha přírodním vlivům, jako je fotodegradace, mechanicko-fyzikální působení, vodní proudy nebo biodegradační procesy. Tím vznikají částice menších rozměrů, tzv. mikroplasty a nanoplasty, které se v prostředí snadněji rozptylují a jejich přítomnost byla potvrzena v oceánských příkopech, antarktických ledovcích i pitné vodě. Negativní vliv mikroplastů na ryby je na Výzkumném ústavu veterinárního lékařství, v.v.i. studován díky projektu OP VVV s názvem Udržitelná produkce zdravých ryb v různých akvakulturních systémech – PROFISH.

Důležitým aspektem nastavování posuzování vlivu polutantů na zdraví lidí a zvířat je tzv. „coctail effect“, kdy nejsou studovány účinky jednotlivých znečišťujících látek, ale jsou popisovány vlivy komplexních směsí. Na tuto problematiku je zaměřený projekt „Toxikologická metodika pro komplexní hodnocení kontaminace podzemních vod organickými polutanty“, který v letech 2025-2027 bude financovat Technologická agentura v programu Prostředí pro život.

Věříme, že kombinací odpovědnosti znečišťovatelů i každého z nás a investic do vědeckého a technologického pokroku společně zajistíme, že v budoucnu nebude platit „voda nad zlato“…