I letos jsme se zapojili do akce Dny elektronové mikroskopie, která má za cíl připomenout význam a přínos elektronové mikroskopie ve výzkumu a přiblížit tak život v mikrosvětě. Hlavním organizátorem této akce, která probíhala od 24. 3. 2025 do 30. 3. 2025, je Hvězdárna a planetárium v Brně.
VÚVeL nabídl návštěvníkům akce možnost nahlédnout do mikrosvěta hrdinů prostřednictvím výstavy snímků z elektronového mikroskopu v Malé galerii VÚVeL. Snímky hrdinů mikrosvěta, tentokrát bakteriofágů, které zaplnily výstavní panely naší galerie, budou k nahlédnutí až do 23. 04. 2025.
Jako součást vernisáže k této výstavě se uskutečnil dne 26. 03. 2025 přednáškový blok s názvem: Mikrosvět si zaslouží naši pozornost, kde se mohli přítomní doslechnout nejenom o historii a současnosti elektronové mikroskopie v podání Dr. P. Kulicha z VÚVeL, ale i o obyvatelích mikrosvěta, kteří mají zásadní vliv na naše zdraví a ekosystémy, ve kterých žijeme, z přednášky doc. L. Eyera z VÚVeL. To, že studium těchto malých, ale nesmírně důležitých organismů nám odhaluje nové možnosti pro využití v lékařství a v jiných příbuzných oborech potvrdil svým příspěvkem prof. R. Pantůček z Masarykovy univerzity.
Ani pro VÚVeL není cizí využití bakteriofágů, protože jedna z hlavních vědeckých činností ústavu je zaměřena na sledování trendů v rezistenci bakterií zvířat, potravin a lidí vůči antimikrobiálním látkám a na identifikaci cest přenosu rezistence ze zvířat na člověka přímo nebo prostřednictvím potravinového řetězce.
Proto se zabýváme sledováním výskytu rezistence u zoonotických bakterií v potravinovém řetězci, např. Salmonella spp., Campylobacter spp. nebo Listeria monocytogenes a veterinárně významných bakterií, např. Escherichia coli, Staphylococcus aureus, Streptococcus spp., Actinobacillus pleuropneumoniae, Histophilus somni nebo Enterococcus spp.
Existuje několik způsobů, jak lze snížit nárůst problému antimikrobiální rezistence. Např. včasná a přesná diagnostika umožňující lepší zacílení terapie, vakcinační a preventivní opatření, používání probiotických kultur, které snižují výskyt patogenních bakterií. Nebo využití fágů, které cíleně napadají vybrané druhy bakterií. Proto je fágová terapie považována za alternativní přístup k léčbě bakteriálních onemocnění, která snižuje potřebu používat antibiotika.
Snímky na výstavě fotografií z elektronové mikroskopie pocházely z výzkumů pracovníků VÚVeL a Masarykovy univerzity.