Každoročně 22. dubna si připomínáme Den Země, kterým oslavujeme vznik moderního ekologického hnutí z roku 1970. Letošní téma této významné akce, „NAŠE SÍLA, NAŠE PLANETA“, vybízí všechny, aby se sjednotili kolem myšlenky obnovitelných zdrojů energie a do roku 2030 ztrojnásobili objem čisté elektřiny.
Ve výzkumném ústavu veterinárního lékařství, v. v. i., se denně usiluje o posouvání hranic poznání a provádění výzkumu zaměřeného na řešení environmentálních problémů souvisejících s udržitelnou živočišnou produkcí. Všechny vědecké aktivity jsou orientovány tak, aby léčebné a preventivní postupy v chovech hospodářských zvířat odpovídaly evropským a světovým koncepcím podporovaným organizacemi jako jsou WHO, FAO či WOAH. Tyto principy zahrnují přístupy jako Jedno zdraví, Jedna Země a Zelená dohoda pro Evropu, které se zaměřují především na omezení a uvážlivé používání antibiotik u hospodářských zvířat a prozkoumávají možnosti jejich substituce probiotickými kulturami. Součástí výzkumu je také analýza dopadů znečištění povrchových vod farmaceuticky aktivními látkami a mikroplasty na zdravotní stav zvířat.
Výzkumný ústav veterinárního lékařství, v. v. i., nezapomíná jen na vědecké aktivity, ale také klade důraz na snížení energetické náročnosti svých provozů. V roce 2023 byl úspěšně dokončen projekt fotovoltaické elektrárny, která nyní pokrývá 7 % celkové spotřeby energie ústavu. Tento rok, za podpory dotace ze Státního fondu životního prostředí ČR v rámci Národního plánu obnovy, odstartuje ambiciózní projekt zaměřený na komplexní snížení energetické náročnosti areálu ústavu. Klíčovými oblastmi tohoto projektu budou zateplování budov, rekonstrukce topné soustavy, výměna osvětlení a výstavba dalších fotovoltaických elektráren. Tyto kroky nejenže přispějí k udržitelnosti, ale také podpoří ekologické iniciativy instituce.