Nedbalcova

8. březen je svátek celosvětově věnovaný ženám

Dnešní den je svátek celosvětově věnovaný ženám. V našem kolektivu je rovněž mnoho žen, které zde pracují na nejrůznějších pozicích. Požádal jsem jednu z nich o krátký rozhovor na téma žena a věda.
Ptal jsem se MVDr. Kateřiny Nedbalcové, Ph.D., mj. oceněné vloni za mimořádný přínos oboru veterinárního lékařství cenou Medica Veterinaria, konkrétně za publikační činnost v časopise Veterinářství.

Jak a čím Tě věda okouzlila natolik, že jsi se rozhodla pracovat ve vědecké instituci? Praktické důvody, nebo něco víc?
Bylo by pěkné odpovědět, že pracovat ve vědecké instituci byl můj sen už od malička, ale skutečnost taková úplně není. I když – něco pravdy by na tom bylo. Vždycky mě bavilo poznávat nové věci a tomu, co se děje kolem, porozumět. Mé oblíbené předměty ve škole byly vždy biologie a chemie. Po ukončení studia na Vysoké škole veterinární jsem přemýšlela o budoucím zaměstnání. Protože mám vystudovaný obor Hygiena potravin a ekologie, uvažovala jsem o práci v nějaké laboratoři nebo dokonce o pedagogické činnosti. Věděla jsem celkem jasně, že v potravinářském průmyslu nebo jako veterinární dozor na jatkách pracovat nechci. V podstatě se na mě usmálo štěstí a jedna z mých spolužaček mi pověděla o volném místě na oddělení bakteriologie VÚVeL. Na toto místo jsem byla přijata a od té doby v této vědecké instituci pracuji již mnoho let.

Jak toto rozhodnutí vidíš dnes, doporučila bys dalším ženám se zabývat vědeckou prací?
Rozhodnutí pracovat ve vědecké instituci nelituji, ani jsem nikdy nelitovala. Mám štěstí, že mám zajímavou práci, ve skvělém kolektivu. A jestli bych tuto práci doporučila dalším ženám? Asi ano, ale mám pocit, že žen ve vědeckých institucích pracuje hodně i bez mého doporučení, patrně více, než mužů. Protože v dnešní společnosti stále přetrvává tradiční pohled na „ženská“ a „mužská“ povolání (a vědci byli v minulosti převážně muži), musí podle mého názoru ženy ve vědě i dnes vynaložit poněkud větší úsilí k tomu, aby se prosadily a získaly ve výzkumných kolektivech odpovědnější pozice. Ale vždy záleží na jednotlivcích a na tom, kolik je člověk ochoten do své kariéry investovat práce a času.
Ještě musím zmínit jeden, neméně důležitý aspekt vědecké práce, a to finanční ohodnocení vědecké a výzkumné práce. To je u většiny zaměstnanců výzkumných institucí, u kterých je ve valné většině požadavek na ukončené postgraduální vzdělání, pod úrovní průměrné mzdy. I s tím se musí počítat.

Jak moc Tě věda omezuje ve Tvém volnu a co nejraději děláš mimo práci – víkendy, dovolená, večer?
Věda mě ve volnu nijak neomezuje, nebo jen velmi málo. Jedna z výhod vědecké práce je ta, že si můžete do jisté míry práci naplánovat. Někdy to sice nevyjde a musíte pracovat dlouho do noci nebo být v práci o víkendech, ale když je člověk zvědavý a zvídavý, pracuje na zajímavém projektu a neděje se to často, tak to zase tolik nevadí.
Mimo práci se snažím relaxovat a užívat si volna – prostě se odreagovat. A pokud to jde, tak někde venku. Ráda cestuji a provozuji aktivně vodní sporty, hlavně jachting. Dá se říci, že u vody trávím v sezóně všechny víkendy i veškerou dovolenou.

Nedbalcova2 140x200

 

MVDr. Jan Bernardy, PhD.
PR Manager