Obr SLAK

DOTAZY POLOŽENÉ NA WEBINÁŘI SLAK –AKTUÁLNÍ HROZBA V ČR, NEJDŮLEŽITĚJŠÍ INFORMACE

DOTAZ: (M 26.03.2025 11:21)Prosím o vysvětlení, proč je nutné vybíjet chovy i zdravých zvířat. Nebylo by lepší zdravá zvířata ponechat, aby se vytvořila imunita? Není to jen zbytečná hysterie a zbytečné omezení genetické variability zvířat, což jen zvyšuje jejich vnímavost pro příští epidemie i jiných nemocí?

ODPOVĚĎ: Vybíjení zdravých zvířat se děje v určitém okruhu vzdálenosti, tj. nejméně 3 km kolem prokázaného ohniska na základě vyhlášení mimořádných veterinárních opatření k tlumení nákazy, aby se snížilo riziko rozšíření nákazy do okolních chovů, protože je známo, že SLAK je vysoce infekční a šíří se i vzduchem. Vybíjení se děje na základě zkušeností se slintavkou v Británii, kde asi 90 % nových případů objevili do 2 km od předchozího ohniska.

 

DOTAZ: (Lubomír Holčák 26.03.2025 11:25)V případě vakcinace, kdy dojde k vytvoření imunity u zvířat?

ODPOVĚĎ: Imunitní systém začíná pracovat okamžitě po aplikaci vakcíny, nicméně plná imunitní odpověď nastupuje cca za 14 dní. Problém vakcinace je:

  1. v tom, že virus SLAK se vyskytuje v různých typech a subtypech a proto vakcína nemusí být vždy plně účinná, resp. je potřeba vakcinovat takovou vakcínou, která obsahuje antigenní kmen odpovídající aktuálně se vyskytujícímu terénnímu kmeni.
  2. Pokud začneme jako ČR vakcinovat, přijde ČR o status země bez výskytu SLAK. Což má negativní dopady do obchodování a došlo by k vyšším hospodářským ztrátám v zemědělských a nezemědělských odvětvích. Vnímavá zvířata se prodávají pouze do států se stejným nebo nižším statutem.

 

DOTAZ: (Dita 26.03.2025 11:31)Mě by zajímalo, proč je vůbec nutné ta zvířata vybíjet. Mortalita se udává do 5% a k "samovyléčení" dochází během 14 dnů (informace z dostupných zdrojů). Jsou tedy trvalé následky tak fatální?

ODPOVĚĎ: Vybíjení zvířat se děje z důvodu snahy o zastavení šíření SLAK z chovů dříve, než dojde ke spontánnímu zastavení vylučování viru, které trvá cca  10 dnů u jednoho zvířete. Onemocnění je velmi infekční, ve stádě se infikuje jedno zvíře od druhého, takže doba, kdy zvířata vylučují velká množství virů, je poměrně dlouhá, a nebezpečí rozšíření infekce mimo farmu se nebezpečně prodlužuje. U dospělých zvířat dochází kromě období akutní infekce s těžkými klinickými příznaky k dlouhodobému poklesu produkce mléka a tento pokles přetrvává i v následné laktaci zvířete. U mláďat dochází k zaostávání v růstu.

Problémem je zejména fakt, že i po „vyléčení zvířete“ z infekce může u některých zvířat virus přežívat v jejich mízních uzlinách a sliznicích. Z těchto zvířat se tak stávají vironosiči, kteří jsou potenciálním zdrojem pro opakované vzplanutí infekce v chovu v řádu týdnů až měsíců.

Potom je zde věc statutů zemí vzhledem k obchodování, tedy ekonomické a politické vysvětlení.

DOTAZ: ( OD Haná 26.03.2025 11:57) • Dobrý den, prosím, bude k dispozici záznam? Kdybychom si chtěli dohledat informace ještě později?

ODPOVĚĎ: Záznam je umístěn na internetových stránkách Výzkumného ústavu veterinárního lékařství, v. v. .i. v aktualitách.

DOTAZ: Už se ví, jak se virus dostal na první farmy v Maďarsku a na Slovensku?

ODPOVĚĎ: Zatím není možné podle dostupných informací jednoznačně určit cesty průniku viru SLAK na první farmy v Maďarsku a na Slovensku. Na Slovensku se předpokládá, vzhledem ke vzdálenosti od farmy v Maďarsku, přenos viru vzduchem a volně žijícími ptáky.

 

DOTAZ: Nepředstavuje mnohem větší riziko pro chovy mezinárodní obchod (transporty živých zvířat do Turecka a možné zavlečení do EU při návratu kamionu zpět do ČR, dohoda s Mercosurem)? Má i přesto smysl vybíjet chovy zdravých zvířat? Nebylo by lepší (i pro získání imunity vůči dalším nemocem) v zasaženém chovu ponechat zdravá zvířata, která se nenakazí a využít je (za předpokladu, že neonemocněla a tedy nemají snížení užitkové vlastnosti) jako chovný materiál? Jejich potomci tak nejspíš už nebudou vůči danému kmenu tolik vnímaví. Děkuji za Váš názor.

ODPOVĚĎ: U infekčních chorob tohoto statusu (vysoce infekčních) asi nelze uvažovat tímto směrem. Na žádné farmě, kde se objeví SLAK a zvířata nejsou utracena, nezůstanou neinfikovaná zvířata. Nákaza je velmi kontagiózní (skoro 100 %). Potencionálně neinfikovaných zvířat v chovu tedy bude minimum a z nich produkovat plemenný materiál (s odolností vůči danému onemocnění) by tudíž nebylo reálné. Obecně je samozřejmě šlechtění na vyšší odolnosti zvířat vůči nemocem žádoucí cesta, jak mít v chovu zdravější a odolnější jedince.

Při vývozu do zemí s výskytem SLAK je důležitá dezinfekce vozů před odjezdem z té země a dezinfekce vozů po příjezdu a před naložením jiných zvířat.

Ke konspiracím spojeným s Mercosurem se nemůžeme vyjádřit. Obecně některé země střední a jižní Ameriky jsou prosté SLAK bez vakcinace, několik jich je prostých s vakcinací, některé vakcinují a přesto nejsou prosté. Dovoz z nich bude stejně podléhat veterinárním podmínkám. Takže nebude dovoz od všech.

DOTAZ: (Ekofarma Holčovice 26.03.2025 12:38)Dobry den, areál nemáme, jen volné pastvy a mezi některými je obecní cesta a silnice, to asi nemáme šanci nějak ošetřit?

ODPOVĚĎ: V současné době, kdy nemáme v ČR ohnisko ani nebyl virus SLAK prokázán u volně žijících vnímavých druhů zvířat (např. muflon, jelen, srnec, daněk, prase divoké jelenovití aj.), je nutné zaměřit pozornost na omezení přímého kontaktu zvířat na pastvě s volně žijícím zvířaty např. dvojitým oplocením pastvin a jejich střídáním.

V případě výskytu ohniska v ČR a průkazu viru SLAK u volně žijících vnímavých druhů zvířat by, podle mého názoru, přicházelo do úvahy jejich dočasné ustájení v uzavřeném objektu.

DOTAZ: (M 26.03.2025 12:56)Můžete nám konkretizovat, jaká tedy je účinnost chlorového vápna a jak ho máme správně používat. A lze místo něho používat pouhé vápno, které má pH také nad 9?

ODPOVĚĎ: Použití chlorového vápna bych vzhledem k jeho nestabilnímu složení v závislosti na délce skladování a z důvodu výše uvedeného, nutnost stanovení skutečného aktuálního množství aktivního chloru titrací, aby byla v pracovním roztoku jeho koncentrace minimálně 200 mg aktivního chloru /litr, nedoporučoval.

Použití vápna (hašeného) v suchém stavu považuji za nouzové řešení, mimo jiné protože posypání komunikace nebo jeho použití jako náplně do dezinfekční rohože v suchém stavu vyžaduje jeho aktivaci pokropením vodou a, stejně tak jako u chlorového vápna, bude obtížné stanovit aktuálního množství účinné látky.

Z výše uvedených důvodů preferuji použití dezinfekčních přípravků, u kterých byla prokázána jejich účinnost na devitalizaci viru SLAK (viz. tabulka v prezentaci).