Vuvel Academy 720x370 Seda 1

Jak dál po zákazu užívání ZnO jako řešení průjmových onemocnění selat a výkrmových prasat?

Koncem dubna se konal ve VÚVeL další z cyklu seminářů VÚVEL ACADEMY, který byl tentokrát věnovaný prasatům.

Konkrétně byly diskutovány cesty a možnosti, jak řešit jejich průjmová onemocnění, zejména v období odstavu, když v EU bude od 26. 6. 2022 registrace veterinárních léčivých přípravků založených na ZnO zakázaná.

Vystoupil ředitel Svazu chovatelů prasat, z. s.  Ing. Jan Stibal, který informoval o aktuální situaci v chovu prasat zejména z pohledu početních stavů, ekonomiky výroby a možností nových dotačních titulů. Hlavní vystoupení potom patřilo MVDr. Jiřímu Burešovi (ředitel ÚSKVBL), který se věnoval právě aktuálním možnostem užívání veterinárních léčivých přípravků v terapii průjmů prasat a budoucím cestám vývoje alternativních léčivých přípravků na bázi rostlinných extraktů. Vlastní zkušenosti s řešením průjmových onemocnění selat, a to již bez užití ZnO, přednesli MVDr. Arpád Csörgő (praktický veterinární lékař, Gabčíkovo) a MVDr. Jiří Malášek (praktický veterinární lékař). Zásadní je dle nich naplnění pohody prasnic i selat, docílit vyrovnané vrhy, zajistit plnohodnotnou imunitu selat, udržet velikost a složení skupin, snížit kontakty zvířat během odstavu, zajistit vysokou hygienu prostředí i krmení, dbát na kvalitní výživu s plynulými přechody apod. Podstatný je zejména zdravý mikrobiom střeva selat, který lze alternativně ovlivňovat doplňkovým používáním vhodných aditiv. O řešení salmonelových průjmů prasat pomocí vakcinace hovořil MVDr. Ján Matiašovic, Ph.D. (VÚVeL) a klostridiím a jejich podílu na vyvolání novorozeneckých průjmů se věnoval MVDr. Jan Bernardy, Ph.D. (VÚVeL). Seminář uzavřel doc. RNDr. Ivan Rychlík, Ph.D. (VÚVeL), který demonstroval možnost využití ve VÚVeL vyvinutých probiotických směsí k terapii a prevenci průjmových onemocnění selat do odstavu. Semináře se účastnilo kolem 70 zájemců z řad chovatelů, veterinárních lékařů, výrobců krmiv a dalších odborníků.

Na otázku, jak akci hodnotí,  hlavní koordinátorka VÚVeL Academy  MVDr. Soňa Šlosárková, Ph.D. řekla: „ Jsem velmi spokojená, zájem o téma byl nebývalý,  museli přidávat celou jednu řadu židlí a přesto velká zasedací místnost VÚVeL praskala ve švech a to je pro organizátora vždycky to největší ocenění.“

DSC 0826 300x200
DSC 0808 328x200
DSC 0830 300x200
DSC 0847 Scaled E1651582053502 277x200

 

Výzkumný ústav veterinárního lékařství, v. v. i.
Hudcova 296/70
621 00 Brno
Česká republika

MVDr. Martin ŠANDA
PR Manager
Mob:+420 775 405 497
E-mail: martin.sanda@vri.cz