Bez Nazvu – 1 1

Mezinárodní den zvířat 2024

„Nechť jsme oporou zvířat, potřebují-li pomoc. Každá bytost v nouzi má stejné právo na ochranu.“
- František z Assisi

Čtvrtého října 1226 zemřel mnich a zakladatel františkánského řádu svatý František z Assisi, ochránce a patron zvířat, který zasvětil svůj život péči o nemocná, opuštěná a týraná zvířata. A právě na jeho památku v tento den již od roku 1931 slaví chovatelé a milovníci zvířat po celém světě Mezinárodní den zvířat.

Vzhledem ke svému zaměření nemůže být VÚVeL výjimkou, jelikož se jedná o každoroční příležitost nejen k oslavě zvířat, ale i k zamyšlení se nad jejich místem v našem světě. Letošním tématem akce je „Svět je i jejich domovem“, které nás vyzývá k uvědomění si, že zvířata nejsou jen součástí našeho ekosystému, ale i našich každodenních životů.

Ochrana zvířat proti týrání a zajištění standardů dobré životní pohody (welfare) se staly za poslední roky důležitým tématem, a to nejen pro odborníky a nevládní organizace, ale také pro politiky, média a veřejnost. Na podmínky chovu a další činnosti se zvířaty se proto klade stále větší důraz a nároky.

Jedním z pilířů dobrého welfare je právě udržování dobrého zdraví zvířat, na čemž se VÚVeL jakožto rezortní ústav Ministerstva zemědělství podílí již téměř 70 let, a to jak u zvířat hospodářských, tak i zájmových. Součástí zajištění zdraví zvířat jsou i vakcinační programy. Tyto programy nejenže chrání jednotlivá zvířata před nemocemi, ale také přispívají k ochraně celkového ekosystému. VÚVeL se aktivně podílí na výzkumných a vzdělávacích iniciativách, které podporují rozvoj efektivních vakcinačních metod pro domácí i divoká zvířata. Například to, že infekce jako tuberkulóza, leukóza či brucelóza se u nás nevyskytují a roku 2021 získala Česká republika status země prosté virového onemocnění infekční bovinní rhinotracheitidy (IBR), je i zásluha zaměstnanců VÚVeL.

Dalším důležitým tématem, které je na VÚVeL řešeno, je antibiotická rezistence, což je problém, který snižuje úspěšnost léčby u zvířat i lidí. Kromě vývoje diagnostických souprav a vývoje vakcín se proto VÚVeL zabývá i hledáním alternativ k používání antibiotik - studovaným tématem je například použití probiotických kultur.

Důležitost očkování proto není radno podceňovat. Zvířata, která jsou očkovaná, mají nejen lepší šanci na dlouhý a zdravý život, ale také snižují riziko šíření infekčních nemocí na jiné druhy, včetně lidí.