Prof.Ruzek  2 720x380

Ministr zdravotnictví ČR ocenil výsledky práce vědců z VÚVeL

Ministr zdravotnictví ČR ocenil výsledky práce vědců z Výzkumného ústavu veterinárního lékařství ,v.v.i.

Danielu Růžkovi a Luďku Eyerovi za jejich výzkum udělil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch hlavní ocenění ,Cenu ministra zdravotnictví za zdravotnický výzkum a vývoj. Na projektu spolupracovali i Radim Nencka z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR.

Česká republika patří k zemím s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy na světě a týmu Daniela Růžka ze společného virologického pracoviště Biologického centra AV ČR a Výzkumného ústavu veterinárního lékařství se ve spolupráci s týmem Radima Nencky z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR podařilo identifikovat několik skupin látek s vysokým antivirovým účinkem, který byl pozorovaný nejen v podmínkách in vitro, ale v některých případech i u laboratorních zvířat infikovaných smrtící dávkou viru.

Nově vyvinuté protilátky na klíšťovou encefalitidu skýtají velký potenciál. „Uvažuje se o tom, že pokud člověk na sobě najde přisáté klíště, nechá jej otestovat v laboratoři a zjistí, že klíště bylo pozitivní, bylo by možné mu okamžitě podat tyto protilátky, které by ho bezprostředně ochránily před rozvojem onemocnění,“ řekl Daniel Růžek. Fungovat by měly jako okamžitá prevence i jako lék.

Prof. Růžek navíc dodal: „ Naše laboratoř zkoumá závažná virová onemocnění člověka, se zvláštním zřetelem na klíšťovou encefalitidu a další virové nákazy přenášené krevsajícími členovci. Kromě toho se věnujeme studiu i dalších emergentních či exotických virových nákaz, včetně onemocnění COVID-19.

Výzkumný ústav veterinárního lékařství, v. v. i.
Hudcova 296/70
621 00 Brno
Česká republika

MVDr. Martin ŠANDA
PR Manager
Mob:+420 775 405 497
E-mail: sanda@vri.cz