Vedoucí oddělení: MVDr. Ján MATIAŠOVIC, Ph.D.
Tel.: +420 533 331 317
E-mail: matiasovic@vri.cz
Oddělení je zaměřeno zejména na studium patogeneze a epidemiologie infekčních i neinfekčnich chorob zvířat, na vývoj diagnostických metod a možnosti preventivních a terapeutických postupů, včetně vlivu výživy a možnosti nespecifické a specifické imunostimulace.
Výzkumné skupiny
Vedoucí výzkumné skupiny: MVDr. Kamil KOVAŘČÍK, Ph.D.
Tel.: +420 777 786 319
E-mail: kovarcik@vri.cz
Skupina se podílela na vypracování a ověření metody ozdravování chovů skotu s využitím markerových vakcín od IBR. Dalším zdravotním programem, který se podařilo díky týmu dr. Kovařčíka realizovat v praxi, je ozdravování skotu od onemocnění BVD (bovinní virová diarea). V současné době je velká část chovů skotu v ČR od této nákazy ozdravena - zatím asi 170 stád (220 tisíc zvířat), což znamená každoroční přínos pro chovatele ve výši 260 mil. Kč. Hlavní aktivitou týmu pro další období je zavedení systému tlumení paratuberkulózy v chovech skotu.
Vedoucí výzkumné skupiny: RNDr. Jana PRODĚLALOVÁ, Ph.D.
Tel.: +420 777 786 321
E-mail: prodelalova@vri.cz
Skupina se zabývá dvěma významnými tématy v oblasti molekulární epidemiologie virových nákaz hospodářských zvířat. Jedná se o problematiku enterálních virových infekcí prasat a virových nákaz včely medonosné. Řešena je problematika rotavirových infekcí zejména z hlediska detekce a typizace atypických rotavirů, včetně možného přenosu rotavirů prasat na člověka. Dále jsou studovány koronaviry, kaliciviry a pikornaviry.Významným tématem řešeným skupinou jsou virové nákazy včely medonosné. Včelí viry jsou jednou z příčin špatného zdravotního stavu včelstev v Evropě. Skupina se zabývá především diagnostikou a epidemiologií včelích viróz (SBV, DWV, BQCV, infekční paralýzy včel aj.).
Vedoucí výzkumné skupiny: doc. RNDr. Daniel RŮŽEK, Ph.D.
Tel.: +420 777 786 218
E-mail: ruzek@vri.cz
Skupinu emergentních virových chorob se zaměřuje na základní výzkum v oblasti epidemiologie a patogeneze významných virových zoonóz, především klíšťové encefalitidy, hantavirových nákaz a vztekliny a dále exotických a vysoce nebezpečných virových nákaz zvířat a člověka. Řeší národní a mezinárodní projekty a spolupracuje s předními světovými virologickými pracovišti.
Činnost laboratoře je úzce propojena s Laboratoří arbovirologie Parazitologického ústavu Biologického centra Akademie věd České republiky v Českých Budějovicích.
Vedoucí výzkumné skupiny: MVDr. Ľubomír POJEZDAL, Ph.D.
Tel.: +420 771 121 264
E-mail: pojezdal@vri.cz
Pracovní skupina se zabývá diagnostickou a výzkumnou činností v oblasti virů patogenních pro ryby s důrazem na nákazy povinné hlášením podle Zákona o veterinární péči ("nebezpečné nákazy") a emergentní nákazy s potenciálem ohrozit zdraví a tuzemskou produkci ryb. Výzkumná činnost probíhá v rámci národních i mezinárodních grantových výzev a soustřeďuje se na katalogizaci, charakterizaci a archivaci virů izolovaných na území ČR za použití virologických a molekulárních metod. Skupina také spravuje část Experimentálních stájí VÚVeL akreditovaných pro práci s rybami včetně infekčních pokusů a nakládání s GMO. Výzkumná skupina se podílí např. na experimentech analyzujících virulenci specifických patogenů, na infekčních pokusech testujících odolnost různých linií a plemen ryb vůči nemocem, nebo na testování vlivu krmných aditiv na imunitní systém ryb.
Vedoucí výzkumné skupiny: MVDr. Ján MATIAŠOVIC, Ph.D.
Tel.: +420 533 331 317
E-mail: matiasovic@vri.cz
Výzkumná skupina se zabývá studiem onemocnění prasat a drůbeže, jejichž cílem je omezit dopad významných infekcí, které ovlivňují ekonomiku chovu nebo bezpečnost potravin živočišného původu. Jedná se o problematiku poodstavových průjmů selat, vyvolaných zejména bakterií Escherichia coli. Aktivity jsou zaměřeny na vývoj a testování krmných doplňků, které by pomohly tento problém řešit bez použití antibiotik nebo oxidů zinku. Druhou oblastí jsou infekce dýchacích cest prasat vyvolané patogeny bakteriálními nebo virovými, např. infekce virem prasečího reprodukčního a respiračního syndromu (PRRSV). Testují se vakcinační přístupy s cílem ochrany zvířat nebo se definují zásady, jak zabránit průniku těchto onemocnění do chovu, jakým způsobem odebrat vzorky pro zjištění epidemiologické situace nebo jak přistoupit k terapeutickým zásahům.