Vedoucí oddělení: MVDr. Ján MATIAŠOVIC, Ph.D.
Tel.: +420 533 331 317
E-mail: jan.matiasovic@vri.cz
Oddělení je zaměřeno zejména na studium patogeneze a epidemiologie infekčních i neinfekčnich chorob zvířat, na vývoj diagnostických metod a možnosti preventivních a terapeutických postupů, včetně vlivu výživy a možnosti nespecifické a specifické imunostimulace.
Sekretariát oddělení: administrativně - provozní zajištění oddělení, kontaktní osoba pro zprostředkování další komunikace.
Mgr. Karel VOSTAL
tel: +420 533 331 137; +420 773 743 012
email: karel.vostal@vri.cz
Bc. Silvie KUMMEROVÁ, DiS
tel: +420 533 331 302, +420 608 520 960
email: silvie.kummerova@vri.cz
Výzkumné skupiny
Vedoucí výzkumné skupiny: MVDr. Kamil KOVAŘČÍK, Ph.D.
Tel.: +420 777 786 319
E-mail: kamil.kovarcik@vri.cz
Skupina se podílela na vypracování a ověření metody ozdravování chovů skotu s využitím markerových vakcín od IBR. Dalším zdravotním programem, který se podařilo díky týmu dr. Kovařčíka realizovat v praxi, je ozdravování skotu od onemocnění BVD (bovinní virová diarea). V současné době je velká část chovů skotu v ČR od této nákazy ozdravena - zatím asi 170 stád (220 tisíc zvířat), což znamená každoroční přínos pro chovatele ve výši 260 mil. Kč. Hlavní aktivitou týmu pro další období je zavedení systému tlumení paratuberkulózy v chovech skotu.
Vedoucí výzkumné skupiny: RNDr. Jana PRODĚLALOVÁ, Ph.D.
Tel.: +420 777 786 321
E-mail: jana.prodelalova@vri.cz
Skupina se zabývá virózami prasat a včel. Hlavními řešenými tématy v oblasti diagnostiky včetně vývoje diagnostických metod a molekulární epidemiologie jsou rotavirové (včetně atypických rotavirů) a koronavirové infekce prasat a virózy včel. Zkušenosti v oblasti kultivace virů na buněčných liniích i primárních buňkách nám umožňují provádět také experimenty v oblasti testování dezinfekčních přípravků zejména pro oblast zemědělství a veterinární medicíny a obecně testování antivirového účinku na pikornavirovém, kalicivirovím a koronavirovém modelu. Kultivační postupy využíváme také při studiu původce afrického moru prasat, který stále představuje závažnou hrozbu pro tuzemské chovatele prasat. Zaměřujeme se také na studiu fylogeneze virů, zejména u rotavirů prasat a vybraných včelích viróz
Vedoucí výzkumné skupiny: RNDr. Jiří SALÁT, Ph.D.
Tel.: +420 533 331 101
E-mail: jiri.salat@vri.cz
Skupina emergentních virových chorob se zaměřuje na základní výzkum v oblasti epidemiologie a patogeneze významných virových zoonóz, především klíšťové encefalitidy, hantavirových nákaz a vztekliny a dále exotických a vysoce nebezpečných virových nákaz zvířat a člověka. Řeší národní a mezinárodní projekty a spolupracuje s předními světovými virologickými pracovišti.
Činnost laboratoře je úzce propojena s Laboratoří arbovirologie Parazitologického ústavu Biologického centra Akademie věd České republiky v Českých Budějovicích.
Vedoucí výzkumné skupiny: MVDr. Ľubomír POJEZDAL, Ph.D.
Tel.: +420 771 121 264
E-mail: lubomir.pojezdal@vri.cz
Pracovní skupina se zabývá diagnostickou a výzkumnou činností v oblasti virů patogenních pro ryby s důrazem na nákazy povinné hlášením podle Zákona o veterinární péči ("nebezpečné nákazy") a emergentní nákazy s potenciálem ohrozit zdraví a tuzemskou produkci ryb. Výzkumná činnost probíhá v rámci národních i mezinárodních grantových výzev a soustřeďuje se na katalogizaci, charakterizaci a archivaci virů izolovaných na území ČR za použití virologických a molekulárních metod. Skupina také spravuje část Experimentálních stájí VÚVeL akreditovaných pro práci s rybami včetně infekčních pokusů a nakládání s GMO. Výzkumná skupina se podílí např. na experimentech analyzujících virulenci specifických patogenů, na infekčních pokusech testujících odolnost různých linií a plemen ryb vůči nemocem, nebo na testování vlivu krmných aditiv na imunitní systém ryb.
Vedoucí výzkumné skupiny: MVDr. Ján MATIAŠOVIC, Ph.D.
Tel.: +420 533 331 317
E-mail: jan.matiasovic@vri.cz
Výzkumná skupina se zabývá studiem onemocnění hospodářských zvířat, zejména prasat, skotu a drůbeže, ale i chorob zvířat v zájmových chovech. Cílem je omezit dopad významných infekcí, které ovlivňují ekonomiku chovu nebo bezpečnost potravin živočišného původu. Jedná se zejména o problematiku gastrointestinálních a respiračních onemocnění prasat a drůbeže, mastitidy skotu a rezistence bakteriálních původců chorob. Aktivity jsou zaměřeny také na vývoj a testování krmných doplňků, které by pomohly řešit poodstavové průjmy selat bez použití antibiotik a zinku. Další oblastí zájmu je infekce prasat virem prasečího reprodukčního a respiračního syndromu (PRRSV). Testují se vakcinační postupy s cílem ochrany zvířat nebo se definují zásady, jak zabránit průniku těchto onemocnění do chovu, jakým způsobem zjistit epidemiologickou situaci nebo jak přistoupit k terapeutickým zásahům.