Vedoucí oddělení: doc. RNDr. Ivan RYCHLÍK, Ph.D.
Tel.: +420 533 331 201
E-mail: ivan.rychlik@vri.cz
Oddělení je zaměřeno zejména na diagnostiku, epidemiologii a prevenci bakteriálních infekcí zvířat, včetně studia střevní mikroflóry a jejich vlivu na odolnost zvířat a produkční parametry. Výzkum je věnován také mikrobiologii potravin. Součást oddělení je Sbírka zoopatogenních mikroorganismů.
Sekretariát oddělení: administrativně - provozní zajištění oddělení, kontaktní osoba pro zprostředkování další komunikace.
Romana VLČNOVSKÁ
tel: +420 533 331 602
email: romana.vlcnovska@vri.cz
Výzkumné skupiny
Vedoucí výzkumné skupiny: Barbora ZALEWSKA, MSc., Ph.D.
Tel.: +420 777 786 711
E-mail: barbora.zalewska@vri.cz
Výzkumná skupina se zabývá aspekty bezpečnosti potravin a prostředí z hlediska možnosti jejich kontaminace virovými agens. Mezi hlavní témata patří vývoj molekulárně biologických metod s tím souvisejících a studium molekulární epidemiologie. Laboratoř je akreditována dle ČSN EN ISO/IEC 17025:2018. Provádí detekci původců významných virových alimentárních infekcí (virus hepatitidy A, virus hepatitidy E, humánní noroviry, adenoviry aj.) v potravinách, prostředí a biologickém materiálu. Úzce spolupracuje s kontrolními orgány Ministerstva zemědělství (SZPI), správními úřady a zařízeními Ministerstva zdravotnictví (KHS, SZÚ, ZÚ).
Vedoucí výzkumné skupiny: doc. RNDr. Ivan RYCHLÍK, Ph.D.
Tel.: +420 533 331 201
E-mail: ivan.rychlik@vri.cz
Výzkumná skupina řeší problematiku diagnostiky, patogeneze, imunoprofylaxe a terapie salmonelových infekcí hospodářských zvířat s hlavním důrazem na drůbež. V menším rozsahu se zabýváme i mechanismy rezistencí k antibiotikům u salmonel. Mimo salmonelové infekce se tato skupina zabývá studiem střevní mikroflóry drůbeže a jejímu vztahu k zdravotnímu stavu, věku nebo antibioterapii. Mezi klíčové metodické přístupy patří NextGen sekvenování a proteinová hmotnostní spektrometrie.
Pro další informace o aktivitách laboratoře klikněte ZDE
Vedoucí výzkumné skupiny: Mgr. Magdalena CRHÁNOVÁ, Ph.D.
Tel.: +420 533 331 617
E-mail: magdalena.crhanova@vri.cz
Hlavní pozornost skupiny je věnována problematice udržitelnosti zdraví zvířat z pohledu hledání alternativních přístupů k používání antibiotik, se zaměřením na probiotické bakterie a studium mikrobiomů trávicích traktů zvířat se zaměřením na prasata. Výzkum je soustředěn jak na výběr vhodných probiotických mikroorganismů, tak i na vztah jednotlivých složek krmiva na podporu probiotických kmenů. V současné době se skupina zabývá charakterizací a výběrem vhodných probiotických kmenů bakterií mléčného kvašení z trávicího traktu divokých a domácích prasat se zapojením rozvíjejících se technik sekvenování nové generace (NGS). Kromě této problematiky skupina řeší i využití molekulárních metod pro detekci vybraných druhů bakterií, kvasinek, řasy Prototheca spp. a parazitárních agens ovlivňujících zdraví zvířat lidí a kvalitu potravin.
V rámci projektu NAZV QK 1910351 „Divoká a domácí prasata jako zdroj probiotických kultur a vliv technologických postupů přípravy a skladby synbiotického krmiva na jeho efektivitu a funkčnost“ byla vytvořena databáze kmenů bakterií mléčného kvašení izolovaných z trávicího traktu divokých a domácích prasat, které byly identifikovány a podrobně charakterizovány fenotypovými i genomickými analýzami. Databáze ke stažení zde
V průběhu pětiletého projektu NAZV QK1910082 „Řešení problematiky výskytu bakteriálních, protozoárních a virových zoonotických agens v chovech malých přežvýkavců“ byla vytvořena sbírka kmenů bakterie Corynebacterium pseudotuberculosis, původce kaseózní lymfadenitidy malých přežvýkavců. Tyto jednotlivé kmeny byly získány v letech 2019 – 2022 z chovů ovcí a koz v České republice a byly identifikovány a charakterizovány fenotypovými i genomickými analýzami. Databáze ke stažení a zde
Vedoucí výzkumné skupiny: MVDr. Markéta REICHELOVÁ.
Tel.: +420 533 332 131
E-mail: marketa.reichelova@vri.cz
Činnost Sbírky zoopatogenních mikroorganismů (Collection of Animal Pathogenic Microorganisms, CAPM) je zaměřena na získávání, uchovávání a poskytovaní kultur živočišných virů a zoopatogenních baktérií významných z hlediska veterinární medicíny.
Sbírka je zařazena do Národního programu konzervace a využívání genetických zdrojů mikroorganismů a drobných živočichů hospodářského významu.
CAPM uchovává téměř 600 kmenů virů a 1550 kmenů baktérií. Ve sbírce jsou také uloženy buněčné kultury a mikroorganismy, které jsou předmětem patentového řízení na národní úrovni. Informace o kmenech dostupných pro odbornou veřejnost jsou poskytovány formou tištěných katalogů a databáze v elektronické podobě je přístupná na adrese https://capm.vri.cz/ a webových stránkách VÚRV Praha https://www.microbes.cz/collections/vurv.exe/search?lang=cz
Vedoucí výzkumné skupiny: Mgr. Helena JUŘICOVÁ, Ph.D.
Tel.: +420 533 331 216
E-mail: helena.juricova@vri.cz
Laboratoř provádí diagnostiku významných zoonotických původců (salmonely, listerie, kampylobaktery, MRSA aj.) v biologickém materiálu, potravinách a prostředí. Dále se zabývá typizací bakteriálních kmenů fenotypovými i genotypovými metodami a stanovením rezistence baktérií k antimikrobiálním látkám. Laboratoř úzce spolupracuje s kontrolními orgány Ministerstva zemědělství (SVS a SZPI) a dále s Hygienickou službou Ministerstva zdravotnictví (hygiena výživy, epidemiologové).