IMG 20200504 142543 720x380

Reportáž z VÚVeL o vývoji probiotik

Dne 8.7. byla na ČT1 odvysílána další reportáž o výsledcích vědecké práce ve Výzkumném ústavu veterinárního lékařství v.v.i., na vývoji probiotik na Oddělení mikrobiologie a antimikrobiální rezistence pod vedením doc. Rychlíka

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1181680258-tyden-v-regionech-brno/323281381890708/cast/989079/

Pro většinu populace jsou probiotika dávno známou formou zdraví prospěšné mikroflóry. Všichni dnes řeknou jen „Laktobacily“, něco jako „Beroun“. Ale v této oblasti nastal zejména díky detailnímu studiu kmenů, kolonizujících prostředí střeva, obrovský pokrok. Střevní mikroflóra nejsou jen nejznámější laktobacily a bifidobakterie, ale sestává z přibližně tisícovky kmenů různých baktérií. Této činnosti se věnují také vědečtí pracovníci v týmu doc. Rychlíka. Zabývají se zejména střevní mikroflórou u kuřat a jejím vlivem na zdravotní stav. Nevyhýbají se ale ani dalším druhům jako je prase, skot, myši, psi, člověk nebo díky spolupráci s polární stanicí Masarykovy univerzity v Antarktidě ani tučňákům.

Podáním bakteriálních koktejlů o různém složení lze dosud za experimentálních podmínek chránit kuřata před osídlením salmonelami a nově i kampylobaktery. Tyto infekce se pak nemohou přenášet na člověka. Zkušeností od kuřat a prasat zde využili také při přípravě bakteriálních směsí u dalších druhů, např. pro léčbu průjmů u psů. V reportáži doc. Ivan Rychlík se svými kolegy prezentují své některé dosavadní úspěchy.

Jan Bernardy
PR manager
jan.bernardy@vri.cz