Ve dnech 27. a 28. ledna 2025 proběhly ve velké zasedací místnosti Výzkumného ústavu veterinárního lékařství, v. v. i. rozpravy periodických a závěrečných zpráv výzkumných projektů za rok 2024 projektů financovaných Ministerstvem zemědělství
Stejně jako v předchozích letech, tak i letos proběhly v zasedací místnosti VÚVeL veřejné rozpravy periodické zprávy o plnění aktivit projektu Dlouhodobé koncepce rozvoje výzkumné organizace 2023-2027 a periodických nebo závěrečných zpráv projektů Národní agentury pro zemědělský výzkum, ve kterých je ústav příjemcem.
Jednání zahájil ředitel ústavu dr. Faldyna, který představil členy oponentní rady a hosty. Ve své prezentaci připomněl historii vzniku projektu DKRVO a jeho význam pro zajištění chodu instituce a pro plnění dílčích cílů dalšího rozvoje, a to jak v oblasti vědecké, aplikační, projektové nebo rozvojové. Zdůraznil také ale fakt, že existence ústavu je možná jen díky schopnosti jeho zaměstnanců úspěšně aplikovat ve veřejných soutěžích poskytovatelů projektů účelové podpory nebo schopnosti realizovat smluvní výzkum s přidanou hodnotou.
Dr. Faldyna pokračoval prezentací základních údajů o realizaci projektu DKRVO za rok 2024. Projekt byl řešen v rámci 7 výzkumných záměrů (1) Infekční choroby; (2) Imunologie a preventivní medicína; (3) Diagnostika, antimikrobika a probiotika; (4) Genetika a reprodukce hospodářských zvířat; (5) Experimentální a farmakologická toxikologie; (6) Moderní lékové formy a farmakologie a (7) Národní plán udržitelnosti. Realizací jednotlivých výzkumných aktivit byly získány poznatky a vědomosti, které byly uplatněny, v souladu s plánem, jako publikace v časopisech s impakt faktorem, jako výstupy pro veterinární a zemědělskou veřejnost nebo jako výstupy aplikační. Tyto pokroky a jejich další využití v aplikacích do praxe byly pozitivně hodnoceny i v oponentním posudku, který vypracoval prof. MVDr. František Treml, CSc. Následně dr. Faldyna odpověděl také na dvě otázky vznesené v posudku a popsal význam projektu Národního centra kompetence NaCeBiVet, který je financován Technologickou agenturou ČR. Zároveň přiblížil kroky, které ústav dělá v problematice implementace politiky Open Science. Na závěr poděkoval všem, kteří se zasloužili o úspěšnou realizaci nejen projektu DKRVO ale všech projektů účelové podpory, které byly, jsou a budou na ústavu realizovány.
Další část programu byla zaměřena na veřejnou rozpravu deseti periodických nebo dvou závěrečných zpráv projektů Národní agentury pro zemědělský výzkum, které byly v roce 2024 realizovány a ve kterých byl ústav příjemcem dotace. Jejich problematika pokrývá významnou část vědeckého zaměření týmů ústavu – od zdravotní problematiky drůbeže, přes přežvýkavce a prasata až po ryby. Mezi nejzajímavější výsledky, kterých bylo v roce 2024 dosaženo, patří např. probiotické směsi pro selata nebo kuřat nebo preventivní a terapeutické postupy kontroly parazitárních onemocnění.
Díky tomu všemu je možné konstatovat, že i v roce 2024 ústav plnil svoje poslání a tím je přispívat k udržitelnosti živočišné produkce a chovu zdravých zvířat.