Prazsky hrad

Veterinární lékaři se sešli na Pražském hradě

Ještě před nedávnem jsme na Pražském hradě mohli potkat účastníky Pražského neformálního Summitu EU 27. V sobotu 15. 10. 2022  politiky vystřídalo na 200 veterinárních lékařů, účastníků již IX. ročníku kongresu Veterinární medicína pro praxi, nad kterým převzal záštitu ministr zemědělství Zdeněk Nekula. A Výzkumný ústav veterinárního lékařství, v. v. i. byl opět partnerem této akce.

Hlavním tématem kongresu byla „Moderní diagnostika v klinické praxi a Luis Pasteur“. Garantem vysoké odborné úrovně přednášek byl již tradičně prof. MVDr. Miroslav Svoboda, CSc.

Exkluzívní prostředí si vyžadovalo také exkluzívní prezentace. Proto byli pozváni ti nejlepší specialisté v oboru veterinární kardiologie, oftalmologie, virologie... Např. RNDr. Jiří Černý, Ph.D. z České zemědělské univerzity v Praze hovořil na téma koronaviru SARS-CoV-2 a jeho nebezpečí pro malá zvířata nebo MVDr. Michal Fiedler, ESAVS-Cardiology z Veterinární kliniky Slaný promluvil o degenerativním onemocnění mitrální chlopně a mnoho dalších zajímavých přednášek.

Expozice VÚVeL byla zaměřena na nabídku služeb pro praktické veterinární lékaře. S cílem co nejvíce se přiblížit tématu konference – moderní diagnostice – byla připravena prezentace diagnostiky virů pomocí transmisní elektronové mikroskopie. Metoda je určená přímo praktickým veterinárním lékařům. Proces diagnostiky – od zpracování vzorku až po jeho vyhodnocení – probíhá v laboratoři elektronové mikroskopie VÚVeL pod vedením MVDr. Pavla Kulicha, Ph.D. Laboratoř je akreditovanou laboratoří č. 1354 pro elektronově mikroskopickou diagnostiku živočišných virů metodou negativního barvení.

Na závěr jsme se zeptali hlavního organizátora kongresu pana Zdeňka Brycha, ředitele společnosti V.M.EST., jak hodnotí letošní ročník: „Jsem naprosto spokojen, vše proběhlo dle plánu, účastníků bylo hodně, a to nás moc těší. Dnes už ale začíná příprava na jubilejní X. ročník 2023 a máme v plánu velkou slávu s mnoha překvapeními. Těšíme se, že VÚVeL bude opět přítomen!“ A my se těšíme taky…

Prazsky hrad

Prazsky hrad

Výzkumný ústav veterinárního lékařství, v. v. i.
Hudcova 296/70
621 00 Brno
Česká republika

MVDr. Martin Šanda
PR Manager
Tel.: 771 123 070
E-mail: martin.sanda@vri.cz