narození gorilí

Výzkumný ústav veterinárního lékařství v.v.i. se přidává ke gratulaci gorilí rodině a ZOO Praha k narození gorilí slečny. Že jde o samici zjistil právě tým profesora Rubeše z Oddělení genetiky a reprodukčních biotechnologií.

Mládě gorily nížinné, které se v Zoo Praha narodilo 2. ledna, Duni je samička. Pohlaví bylo určeno na základě speciálního krevního testu provedeného ve Výzkumném ústavu veterinárního lékařství, v. v. i. Pohlaví bylo potvrzeno na základě speciálního vyšetření, při němž byla izolována DNA z pupečníkové krve a pupečníku.

„Zaprvé jsme z placenty a pupečníku izolovali DNA. Tu jsme následně se speciálními primery vystavili polymerázové řetězové reakci, čili jsme pomocí těch primerů namnožili úsek, který se nachází na chromozomu Y, a který nese gen s názvem SRY – ten determinuje samčí pohlaví,“ vysvětluje prof. Rubeš „DNA jsme následně použili na gelové elektroforéze, která nám určila, jestli se tam ten gen nachází, či nikoliv. Když jsme tedy zjistili absenci tohoto genu, bylo jasné, že se jedná o samičku. V případě jeho přítomnosti by naopak mládě bylo samčího pohlaví.“ -dodává. (zdroj ZOO Praha) https://www.zoopraha.cz/aktualne/novinky-u-zvirat/14529-prvni-gorili-mlade-v-rezervaci-dja-je-samicka-verejnost-pro-ni-vybere-jmeno

VÚVeL dlouhodobě spolupracuje se zoologickými zahradami, nejvíce se ZOO Praha a Dvůr Králové na několika grantových projektech. Spolupráce se ale neomezuje pouze na Českou republiku. Kolegové se podíleli například na zjišťování čisté linie karyotypu při identifikaci dikdiků v Lipské ZOO.

Oddělení genetiky a reprodukčních biotechnologií se podílelo také na stanovení karyotypů a určování pohlaví u orangutanů a dalších druhů, včetně hrabáče kapského nejen ze vzorků krve, ale třeba i neinvazivním způsobem z chlupů.

Pražská ZOO očekává další gorilí přírůstek a prof. Rubeš se tak může těšit na další spolupráci!