Uvodni Foto 720x380

Výzkumný ústav veterinárního lékařství v.v.i. se zúčastnil Dnů elektronové mikroskopie v Brně ve dnech 18. – 24. 3. 2024.

Letošním tématem byli padouchové mikrosvěta, které bylo možné shlédnout nejen v nákupním centru Vaňkovka, ale i v Malé galerii Výzkumného ústavu veterinárního lékařství v.v.i.

Výstava nabídla pohled na různé viry, článek tasemnice ze střeva kočky, která se nakazila od myši, na hlavu hlístice vytažené z oka koně, nebo na filárii vytaženou zpod horního víčka ženy. K vidění byly také např. kolonie zlatého stafylokoka na potravinářské fólii, střevní bakterie, či odumírající tukové buňky prasete. Zajímavé byly snímky kuliček mikroplastů, ale také poškození žaber pstruha, které tyto zdánlivě neškodné kuličky mohou způsobit.

Snímky pochází z výzkumné činnosti našeho ústavu. Výzkum se zde zaměřuje na mnoho různých oblastí zdraví zvířat a lidí, protože zdraví máme jen jedno, a to společné. Bez zdravých zvířat nebude ani zdravých lidí!

Kolaz DEM 346x180

Výstava fotografií z elektronových mikrosnímků a 3D modelů pochází z výzkumů pracovníků VÚVeL MVDr. Pavla Kulicha, Ph.D.; doc. RNDr. Ivana Rychlíka, Ph.D.; doc. MVDr. Adama Novobilského, Ph.D.; MVDr. Nikoly Hodkovicové, Ph.D. a MVDr. Jana Bernardyho, Ph.D.

Koláž fotografii z Malé galerie zde

PR manager
Jan Bernardy
jan.bernardy@vri.cz